کارشناس بازارهای کالایی گفت: در حال حاضر گواهی سپرده کالایی برای محصولات کشاورزی مانند جو و ذرت و نیز سکه طلا به کار گرفته شده است، در این بین به‌کارگیری این ابزار برای محصولات فولادی با توجه به امکان معاملات ثانویه می‌تواند زمینه رشد نقدینگی و بازگشت رونق به بازار فولاد را فراهم کند.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش برای دومین بار در بورس تهران درج نماد شد تا با سرمایه 700 میلیارد تومانی آماده عرضه اولیه 10 درصد سهام شود. این شرکت فولادی، شهریور 93 یکبار درج نماد شده بود اما خبری از عرضه اولیه آن نشد. محل کارخانه فولاد کاوه جنوب کیش در بندرعباس می‌باشد.

مدیر بازرگانی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو درخصوص تکمیل زنجیره‌ تولید فولاد کشور گفت: مسئولان بجای ایجاد مانع در راه صادرات، بهتر است تدابیری برای بازگشت سرمایه و سود حاصل از صادرات در جهت ایجاد و توسعه واحدهای فرآوری و تکمیل کننده زنجیره تولید بیاندیشند.

بر اساس آمار ارئه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت طی 3 سال فعالیت دولت یازدهم ظرفیت قابل توجهی به زنجیره تولید فولاد کشور اضافه شد و طرح های فولادی زیادی در این مدت به نتیجه رسیده است. در سال 96 نیز با برنامه ریزی های انجام شده قرار است 32 میلیون تن دیگر به تولید زنجیره فولاد کشور اضافه شود.

روز یکشنبه هفته گذشته اعلام شد که با افزایش سرمایه ذوب آهن اصفهان در سقف 2500 میلیارد تومان موافقت شده است به هیمن علت عده ای انتظار داشتند که ذوب آهن اصفهان در مقابل روند نزولی قیمت مقاومت کند یا به قول معروف حواله ها را بسوزاند اما این اتفاق نیفتاد.

به اعتقاد کارشناسان فولادی، نشانه‌های خروج صنعت فولاد ایران از رکود را در چشم‌انداز سال آینده تا حد زیادی می‌توان پیش‌بینی کرد، چرا که در بعد داخلی ما شاهد برنامه‌های دولت برای خروج از رکود به‌صورت کلی هستیم. از سوی دیگر رونق‌گیری صادرات یکی از نشانه‌هایی است که نوید رونق صنعت فولاد را می‌دهد.

مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: با ادامه روند فعلی پیش بینی می شود امسال میزان تولید فولاد به 18 میلیون تن و صادرات آن به 6 میلیون تن برسد. از سال 2011 تا 2015 صادرات ایران روندی افزایشی داشته و در برنامه چشم انداز (حداقل) 15 میلیون تن صادرات فولاد پیش بینی شده است.

فرماندار شهرستان میبد اعلام کرد: اخیراً گروهی برای سرمایه‎‎گذاری در این صنعت ورود کردند و با خریداری سهم شریک خارجی واحد فولاد میبد، پیگیر راه‎‎اندازی مجدد این مجموعه هستند و در حال حاضر نیز قریب 100 کارشناس فنی در این واحد در حال فعالیت هستند که امیدواریم تا پایان سال شاهد بهره‎‎برداری از آن با اشتغالزایی 400 نفر باشیم.

مدير فروش شرکت دنيلي ايتاليا گفت: بر اساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده بسياري از کارشناسان و فعالان حوزه فولاد بر اين اعتقاد هستند که در سال 2017 فولاد سير صعودي خوبي به خود مي‌گيرد و قيمت اين محصول افزايش مي‌يابد. بسياري اميدوارند امسال سال تحرک و کشش در بازار فولاد باشد و رونقي اساسي در اين حوزه ايجاد شود.

سومین کارخانه فولاد هرمزگان پس از انجام دادن آزمایش های پیش تولید دهه فجر امسال در بندرعباس به بهره برداری می رسد. کارخانه صبا فولاد خلیج فارس ظرفیت سالانه یک میلیون و 500 هزار تن آهن را دارد. مهم ترین مزایای تولیدات این کارخانه ماندگاری بالا و مقاومت در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی است.

مديرعامل آهن فولاد غدير ايرانيان با اشاره به اينکه ايران در سال 2016 بالاترين رقم توليد آهن اسفنجي جهان را به خود اختصاص داده است، اعلام کرد: ايران به دليل برخورداري از پتانسيل بالا، طي دو تا سه سال آينده 50 درصد از توليد آهن اسفنجي کل جهان را به خود اختصاص مي دهد.

در بازار سرد و رکودی فولاد تنها محصولاتی که موجب رونق صنعت فولاد در کشور می‌شود، بازار ورق و میلگرد است. براساس آخرین آمارها نیز در سال ۱۳۹۵ بیش از ۷۶درصد تولیدات فولادی کشور ورق گرم و میلگرد بوده و سهم ورق در این بین به ۴۰درصد نیز رسیده است.

مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر فولاد مبارکه اصفهان سالانه 7.5 میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌کند که این رقم حدود 50 درصد فولاد تولیدی در کشور است که با اجرای طرح‌های توسعه، ظرفیت تولید در سال آینده به 10.3 میلیون تن افزایش می‌یابد.

مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو اعلام کرد: پیش بینی می شود فولاد ثامن در اردکان که در اختیار شرکت چادرملو است تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد. ظرفیت فولاد ثامن اردکان یک میلیون تن و قابل افزایش به ۱.۳ میلیون تن است و از بروزترین تکنولوژی ها بهره می‌گیرد.

هفته گذشته، بازار صادرات بیلت سی آی اس هنوز از تعطیلات سال نو برنگشته و فعالیت زیادی نداشت. متوسط قیمت بیلت صادراتی سی آی اس 5 دلار ارزان تر شده 395 دلار هر تن فوب شنیده شد. برخی از کارخانه ها به دنبال 410 دلار نیز بودند ولی فعلا خریدرای ندارد. در منطقه منا ساخت و ساز راکد بود و بیلت وارداتی مشتری نداشت.

نوسان قیمت‌ها در بازار فولاد از ثبات نسبی همراه با میل بازار به افت نرخ در هفته گذشته خبر می‌دهد. این در حالی است که کاهش تقاضا در روزهای سرد سال رویکردی منطقی بوده و بازار به‌صورت سنتی تا نزدیکی روزهای پایانی سال وارد فاز رونق مجدد خواهد شد.

مدیر ارشد تولید شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: با تولید ریل براساس استانداردهای جهانی، همزمان با شروع تعهدات بیرونی، بازسازی خطوط ریلی داخلی ذوب‌آهن نیز با ریلی ملی آغاز شد. تولید ریل ملی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای استراتژیک صنایع داخلی است که حمل‌ونقل ریلی کشور را از نظر تامین ریل، خودکفا کرده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران در چهارمین همایش بین المللی سنگ آهن ایران گفت: بورس های کالایی در جهان عملکرد مطلوبی در عرضه سنگ آهن در قالب بازارهای فیزیکی و مشتقه داشته اند و پس از میگرد دومین کالای با بیشترین حجم معاملات است. پیش بینی می شود اولین عرضه سنگ آهنی در بورس کالا و در تالار صنعتی داخلی دهه فجر باشد.

اطلاعات منتشره گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد در نه ماه منتهی به آذر ماه سال جاری مجموعاً 4.2 میلیون تن فولاد از کشور صادر شده که فولاد مبارکه و ذوب آهن به ترتیب 1.4 میلیون تن و 430 هزار تن از آن را به خود اختصاص داده‌اند. بیشترین رشد صادرات در محصولات فولادی در کلاف گرم فولاد سبا ثبت شده است.

ورقهای گالوانیزه گرید SGC400 با همکاری واحدهای متالورژی و روشهای تولید و کارکنان واحد گالوانیزه فولاد مبارکه تولید شد. این نوع ورق با پوشش فلز روی و به میزان 120 و 180 گرم بر مترمربع است که در ساخت سقف‌های آشیانه، سوله‌های با قطر زیاد و نیز ساخت عرشه فولادی به منظور استفاده در ساختمان‌سازی و جایگزینی آن با تیرچه بلوک کاربرد دارد.