در بازار صادرات سی آی اس هفته گذشته قیمت بیلت به 385 دلار هر تن فوب رسید که 5 دلار رشد در یک روز داشت. در بازار ایران، قیمت ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول عرض یک متر روند صعودی داشت. روز شنبه در انزلی 2130 تومان و در بندر امام هم به همین قیمت اعلام میشد اما تا آخر هفته به 2200 تومان هر کیلو رسید .

تولید کنندگان ایرانی باوجود اوضاع نه چندان مناسب تقاضا در بازار داخلی همچنان در بازارهای صادراتی جایگاه قدرتمندی دارند . این تولیدکنندگان در طول 10 ماه نخست سال جاری خورشیدی (20 مارس 2016 تا 20 ژانویه 2017) فروش خارجی چشمگیری بویژه در مورد اسلب داشته اند .

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: آزادسازی قیمت سنگ آهن ضرورت دارد و با توجه به اهمیت این صنعت در بازار سرمایه، سازمان بورس به منظور حمایت از صنایع بورسی به رایزنی و مذاکره با دولت پرداخته است.

طرح های هفت گانه فولادی که طبق اعلام مدیرعامل ایمیدرو باید تا پایان سال جاری سه موردش افتتاح می شد و تا سال آینده همه آنها به بهره برداری می رسید، یک موردش در ابان امسال افتتاح شد و سه طرح آن در مرز ۹۰ درصد پایانی قرار دارند و سه طرح دیگر نیز به مرز ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

اخیراً وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور، کاهش تعرفه واردات تعدادی از ردیف تعرفه‌های فولادی را پیشنهاد داده‌اند. انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد وزیر صنعت برای کاهش تعرفه واردات ورق سرد و اسلب فولادی را غیرکارشناسی خواند و خواستار بازنگری در آن شد.

مجموع تولید فولاد ضد زنگ جهان45میلیون و 71 میلیون تن به ثبت رسید که نسبت به 42 میلیون و 21 هزار تن تولید در سال 2015رشد 8.30 درصدی داشته است. پیش بینی می شود در سه ماهه نخست سال 2017میزان تقاضای جهانی فولاد ضد زنگ با رشد 3.50درصدی نسبت به 3ماهه پایانی سال2016 به 9میلیون و 90هزار تن برسد.

دکتر سید احمد رضوی نیک، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مجتمع فولاد نیک صدرای توس معتقد است بکارگیری راهبردهای سیاسی- اجتماعی- اقتصادی می واند در جهت ارتقا بهره وری و کاهش هزینه های تولید و رونق و شکوفایی صنعت فولاد بکار گرفته شود.

کنفرانس 2017 سنگ آهن چین 22 و 23 فوریه سال جاری میلادی در هتل شانگریلا شهر دالیان توسط متال بولتن برگزار می‌شود. قرار است هیاتی از ایران نیز در این کنفرانس مهم حضور یابد. از کنفرانس سنگ آهن چین که به صورت سالانه برگزار می‌شود به عنوان یکی از مهم‌ترین کنفرانس‌های مرتبط با حوزه سنگ آهن در جهان یاد می‌شود.

رییس مجلس شورای اسلامی عصر روز ۲۲ بهمن ماه مصادف با سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی با سفر به شهرستان بردسیر کرمان بزرگترین و پیشرفته ترین کارخانه تولید نورد میلگرد در جنوب شرق کشور را افتتاح کرد. تا چند روز آینده محصول این کارخانه روانه بازار خواهد شد

در هفته ای که گذشت بیلت صادراتی سی آی اس 360 تا 365 دلار هر تن فوب ثبت شد که ثبات نسبی داشت. بیلت وارداتی در ترکیه 385 دلار هر تن سی اف آر شنیده شد که 10 دلار رشد داشت ولی بازار فعالیتی ندارد و عرضه کننده ها نیز عقب نشسته اند. برخی از خریداران در ترکیه در 370 تا 375 دلار درخواست می دادند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس صنایعی نظیر صنعت فولاد را در کشور جزو صنایع مهم و مادر برشمرد و افزود: در حال حاضر به دلیل رکود ایجاد شده در صنعت فولاد کشور این بخش مهم از صنایع کشور نیازمند حمایت های ویژه از جانب دولت است، چون در توسعه سایر صنایع پایین دستی نقشی اساسی ایفا می‌کند.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت و در بازدید از طرح در دست ساخت فولاد نی ریز گفت: بخش احیای این طرح که یکی از 36 طرح بزرگ اقتصاد مقاومتی اسفند ماه امسال راه اندازی می شود. میزان اشتغال طرح در زمان بهره برداری 350 نفر است و 5هزار نفر نیز به صورت غیر مستقیم مشغول بکار خواهند شد.

بررسی های آماری از بازار جهانی نشان می دهد با توجه به پیش بینی مصرف فولاد، نسبت عرضه و تقاضا و همچنین تحولات بازار چین که ساخت 800 میلیون مترمربع مسکن را در برنامه خود تا سال 2030 پیش بینی کرده است، قیمت فولاد در سال 2017 میلادی بین 7 تا 10 درصد افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: 65 درصد نیاز کشور به ورق قلع اندود در این استان تولید می شود. در حال حاضر، تنها دو واحد تولید ورق قلع اندود در کشور در استان های چهارمحال و بختیاری و اصفهان فعال است و نیاز کشور در ورق قلع اندود در مجموع 280 هزار تن در سال می‌باشد.

فناوری کاهش مصرف آب در کارخانه‌های آهن اسفنجی، از شرکت کوبِلکو ژاپن به ایران وارد می‌شود. این فناوری برای کارخانه‌های تولید آهن اسفنجی موجود در ایران به کار گرفته خواهد شد. میزان مصرف آب در این فناوری حدود 40درصد کاهش می‌یابد و در عین حال مصرف گاز با 5درصد کاهش و میزان تولید با 5درصد رشد همراه خواهد شد.

شرکت پل ورث به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه اس ام اس طی چند ماه گذشته فعالیت خود را برای حضور قوی‌تر در بازار ایران تشدید کرده و در این راستا نیز توماس شوالم یکی از مدیران باسابقه اتوتک را در یکی از بخش‌های مهم خود به خدمت گرفته است.

میلگرد از محصولات فولادی است که در این زمینه، ذوب‌آهن اصفهان بیشترین سهم را در کشور به خود اختصاص داده است. در کشورهای مختلف میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه‌بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد.

شرکت های بزرگ فولادی در 10 ماه سال جاری بیش از 4.4 میلیون تن به بازارهای هدف صادر کردند. این میزان صادرات بیش از کل رقم سال 94 است. این آمار مربوط به شرکت های ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد اکسین، فولاد آلیاژی ایران و فولاد خراسان است.

طبق قرارداد اختیار فروش، دارنده آن میتواند سهامی که اختیار فروش آن را دارد را با قیمتی که اکنون تعیین میشود، در سررسید آینده آن به فروش برساند. این ابزار به عنوان مدیریت ریسک افت قیمت سهام مورد استفاده قرار میگیرد و در واقع دارنده اختیار فروش ریسک افت قیمت سهم خود را به طرف مقابل منتقل می‌کند.

با وجود کاهش قیمت ها معامله ای در تایلند بسته نشده است و خریداران در این کشور منتظر بازگشت چینی ها به بازار هستند . تایلندی ها می گویند پیشنهادهای دیگری هم در بازار وجود دارد که فاصله نزدیکتری هم داشته باشد . قیمت های سنگ آهن هم که فعلاً ثابت و قراضه هم کمی افزایش داشته است.